Фолклор

При нашој ЦШО имамо три фоклорна друштва: Вук Караџић, Вук Караџић Ветерани и Градина.

ФГ Вук Караџић

Фолклорна група ''Вук Караџић'' је основана у Ванкуверу далеке 1970. непосредно после оснивања Црквено-школске општине ''Свети Сава'' са жељом да кроз своју игру негује и чува од заборава нашу културу и обичаје. Добила је име по просветитељу и нашем највећем колекционару усменог народног стваралаштва, и његове речи “Ко се у коло хвата, у њега се уздај ” су нам подстрек да умеће игре преносимо с колена на колено. Многе генерације младих су кроз фолклор заволеле сву лепоту игре, песме и дружења –створила су се дивна пријатељства која и дан данас трају. Група окупља играче свих узраста и током времена, својим радом и успесима, постала је достојан представник српске културе у Ванкуверу и шире. ''Вук Караџић'' негује аутентичне игре, песме и обичаје како из Србије тако и из осталих предела у којима живи њен живаљ и настоји да их што верније прикаже публици на овим просторима. Комплетан сценски доживљај употпуњује мноштво оригиналних народних ношњи које су с великом љубављу прикупљане годинама. Група с поносом наступа у разноликим ношњама за преко 15 кореографија. Бројни наступи на фестивалима и свечаностима су увек били пропраћени громким аплаузима и одушевљењем публике. Памтимо наступе у Едмонтону, Нијагари Сакраменту и Џексону, Дизниленду, Сијатлу, Портланду, Торонту, Београду и др. као и учешће на Европском Фестивалу и Performing Arts фестивалу у Бурнабију. Већ дуги низ година, организатори смо културног програма Српских дана у Ванкуверу. Поред бројних признања и захвалница, фолклорна група ''Вук Караџић'' је задње две године заредом освојила и прва места на такмичењу у оквиру Performing Arts Festival-Burnaby као и трофеје за најбољи извођачки ансамбл у оквиру истог фестивала. 2014. године наступали смо у познатој емисији РТС-а ( Радио-Телевизија Србије) ”Жикина Шареница”.


ФГ Вук Караџић - Ветерани

Фолклорна група Вук Караџић, Ванкувер је основана 1970-те године са циљем очувања Српске традиције и културе на налепши могући начин: кроз музику и игру.

Ансамбл Вук Караџић – Ветерани је поносан на програм који изводи у различитим аутетнтичним костимима и ношњама.

Уколико желите да будемо део ваших посебних дешавања, биће нам част да се представимо вашој публици и поеделимо нашу богату народну и уметничку традицију.

За више информација можете нам се обратити путем електронске поште rekreativci@hotmail.com Позивамо вас да погледате нашу видео презентацију, као и да посетите нашу Фејсбук страницу за више детаља о раду и активностима ансамбла.


ФГ Градина

Независно од фолклорне групе "Вук Караџић", делује фолклорна група "ГРАДИНА". Септембра 1979 године при црквено-школској општини "Свети Сава" у Ванкуверу, организована је фолклорна група "ГРАДИНА", за одрасле чланове и родитеље деце која су играла у групи "ВУК КАРАЏИЋ".

Учитељ играња госпођа Нада Путник, имала је као идеју, да чланови групе науче већи број српских кола и да их представљају широј ванкуверској - мултикултурној заједници. Програм рада групе "ГРАДИНА" није се ограничавао једино на учење већег броја српских народних игара, већ и на упознавање са изворном народном музиком и песмама, и богатством и разноврсношћу народних ношњи из разних српских крајева. Поред научених игара, чланови групе су, на подстицај Наде и Радована Путник, набављали или сами израђивали, ношње из својих завичаја. Многе лепо извезене кошуље и прегаче су тада направљене. Фолклорна група "ГРАДИНА" је поред наступа на свечаностима у сали црквеног дома, имала и јавне наступе, одазивајући се на позиве школа, старачких домова, месних центара и оснивача Фолк - фестивала. Најзначајнији наступ групе је био на светској изложби ЕКСПО 86, где је "ГРАДИНА" три пута изводила свој програм и била једина група која је представљала српску заједницу. Сваки наступ групе "ГРАДИНА" био је коришћен и за представљање, показивање и објашњавање богатства, разноврсности и посебности народних ношњи из разних српских крајева.

Кроз друштво је обучено педесетак чланова. "ГРАДИНА" је са краћим прекидима радила све до године 2000, а крајем 2001 године, поново је постала активна и наставила са радом.